Zespół śpiewaczy Jawor swoją działalność na terenie Gminy Jawornik Polski rozpoczął w 1999 roku.

Od początku założenia kierownikiem był pan Jan Jamrozik, później pan Jan Król, a obecnie pani Marta Pelc. Zespół spotyka się w każdy wtorek w Gminnym Ośrodku Kultury w Jaworniku Polskim gdzie ma swoją siedzibę. Od początku istnienia zespołu „Jawor” przewodniczącą była pani Maria Makarska, w chwili obecnej funkcję tą pełni pani Teresa Kolano. Członkami zespołu śpiewaczego „Jawor” są: Marta Pelc, Krystyna Łysiak, Marian Łysiak, Helena Żak, Eugenia Winiarz, Krystyna Łysiak, Eugeniusz Świst, Maria Makarska, Lucyna Popek, Ksawery Wójcik, Danuta Kądziołka, Halina Bury, Teresa Kolano, Anna Jamrozik i Krystyna Gósz.

Zespół występuje w regionalnych strojach ludowych. W repertuarze mają piosenki

i przyśpiewki o charakterze folklorystycznym i biesiadnym. Swoimi występami uświetniają każdą uroczystość kulturalno – rozrywkową na terenie gminy, a także biorą udział w różnych przeglądach i konkursach, zdobywając nagrody

Swoimi występami uświetniają każdą uroczystość kulturalno – rozrywkową na terenie gminy, a także biorą udział w różnych przeglądach i konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia: