Cyberbezpieczne usługi chmurowe dla administracji publicznej - 
Poradnik PRCyber-05

Wprowadzenie

Jak przejść na rozwiązania chmurowe w administracji. Chmura obliczeniowa to środowisko informatyczne dostarczające usługi chmurowe oraz infrastrukturę IT za pośrednictwem Internetu. Przejście administracji publicznej na usługi chmurowe pozwala na zmniejszenie wydatków inwestycyjnych przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności oraz zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Ma to szczególne znaczenie podczas trwającej pandemii COVID-19, która zmieniła oczekiwania wobec e-usług zarówno obywateli, jak i podmiotów publicznych. 
W  poradniku omówiona została inicjatywa Wspólna Infrastruktura Informatyczna Państwa, w ramach której uruchomione zostały m.in.: Rządowa Chmura Obliczeniowa oraz Publiczna Chmura Obliczeniowa oraz system ZUCH – narzędzie służące do wyszukiwania, porównywania i pozyskiwania usług chmurowych dla administracji publicznej. Znajdują się tam również informacje, jak korzystać z systemu ZUCH.

Pełna treść poradnika dostępna jest w pliku pdf załączonym poniżej.