TVP Rzeszów

Jak zatrzymać młodych mieszkańców wsi przed wyprowadzką do dużych miast? Urzędnicy z gminy Jawornik Polski twierdzą, że znaleźli na to sposób. Będą sprzedawać działki budowlane, kilka razy taniej od ceny rynkowej. Pod warunkiem, że w ciągu kilku lat od zakupu, wybudują na nich dom. Mają nadzieję, że w ten sposób zatrzymają młodych u siebie.

Gmina Jawornik Polski leży w powiecie przeworskim. Mieszka tu niewiele ponad cztery tysiące osób. Większość, szczególnie młodych ludzi, w poszukiwaniu pracy wyjeżdża do dużych miast. Dlatego, władze gminy chcą ich zatrzymać. Zachęcić do tego mają tanie działki budowlane. Gmina kupiła już pierwszy hektar ziemi, a w planach jest kolejne trzy. Następnie działki mają zostać podzielone i uzbrojone.

Wójt szacuje, że 10-arowa działka nie będzie kosztować więcej niż 10 tysięcy złotych. Czyli kilka razy mniej niż cena rynkowa. Mieszkańcom pomysł się podoba, ale według nich, problem leży gdzie indziej. Gmina chce jednak zainteresować swoją ofertą nie tylko tych, którzy pracują w okolicy.

Prace związane z zagospodarowaniem terenu mają ruszyć w ciągu kilku miesięcy. A pierwsze działki będzie można kupić już w przyszłym roku.